Perşembe , 2 Nisan 2015
Son Haberler

Uğut Nasıl Yapılır

Uğut Nasıl YapılırDSCF3508

 

Buğday çim suyu, un  ve sudan yapılan Uğut bir tatlı türüdür. Hiçbir tatlandırıcı kullanılmadan yapılan Uğut, tadını ve lezzetini kendi kıvamından alır. Öncelikle buğday iyi bir şekilde yıkanır ve bir gün su içerisinde bekletilir. Daha sonra paslanmaz delikli tepsi üzerine serilir ve yine üzerine bir bez örtülür. Daha sonra günde bir iki defa ıslatmak suretiyle buğday nemli tutulur. Birkaç gün içinde buğday çimlenmeye başlayacaktır. Çimlenme ilerledikçe buğday topaklanmaya başlar. Buğdayın topaklanmaya başlamasıyla birlikte ufalanarak saçak köklerinin hava alması sağlanır. Ufalanarak birbirinden ayrılan buğday yeniden paslanmaz tepsi üzerine alınıp, ıslatılmaya devam edilir. Bu işlem 10 gün kadar sürer. Bu zaman zarfında buğday tanelerinin saçak kökleri ve filizleri 4-5 santimetre. kadar uzar.

Uzamış saçak kökleri ile filizleri beyaz olur. Saçak kökleri ve filizleri yeşillenirse uğut acımtırak olur ve tat özelliğinden uzaklaşır. Yeşerme başlamadan  olgunlaşan çimler ezilir ve suyu alınır. Elde edilen bu suya çok az bir miktar su katılarak, büyük bir kap içerisinde kaynatılmak üzere ateşin üzerine konur. Kaynamaya başlayınca çok katı olmayacak biçimde un ilave edilerek karıştırılmaya başlanır. Kaynatma işi sıvı halde bulunan bu karışımın koyulaşmasına kadar devam eder. Koyulaşmaya başladığı zaman üzeri sakızlaşmaya başlar. Bu safhadan sonra artık kıvamını almaya başlamıştır. Kıvamını alan uğut koyu kahverengini alır. Daha sonra sıcak bir şekilde ambalajlanır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top